Katalog
Košík 0,00 Kč
+420 770 11 05 11 Po – Pá: 8:00 – 17:00
Menu
Měna:

Poplatky OSA

Poplatky pro OSA za USB a POWERBANKY

 

Autorský poplatek OSE
Máme tady další zákonný způsob, jak vytáhnout z lidí peníze navíc. Jakkoliv se to zdá být “postavené na hlavu”, tak je nutné odvádět OSE (Ochrannému svazu autorského práva k dílům) tzv. agentuře OSA poplatky za produkty - USB.  My, jako dodavatelé produktů USB a POWERBANK musíme dle zákona č. 121/2000 Sb. a vyhl. č. 488/2006 ve znění vyhl. 408/2008 Sb. je jejich povinností nahlásit jejich výrobu nebo dovoz a odvádět z těchto médií náhradní autorské poplatky.

VÝŠE PLATBY

• V případě USB flash disků je určujícím kritériem kapacita. Výše náhradní odměny je zde stanovena sazbou 1,50Kč za 1GB.

• V případě MP3/MP4 přehrávačů je rozhodujícím faktorem deklarovaná prodejní cena při dovozu či výrobě. Jedná se o 3% z ceny.

A NEBYLI BYCHOM TO MY ČEŠI, ABY ZÁKON HNED NENABÍDL ŘEŠENÍ 

Poplatky je nutné odvádět z každého USB, avšak pouze když je USB disk dodán PRÁZDNÝ.

Pokud jsou však USB disky dodány včetně nahrání dat ve výrobě (a na USB stačí nahrát Vaše logo či vaši webovou adresu - v tu chvíli už není zákonem stanovena povinnost poplatky uhradit a vaše firma tak ušetří. 


 

MODELOVÁ SITUACE

Koupíte-li si od nás 100 ks prázdných USB s kapacitou 8 GB. 

Poplatek pro OSA je v tomto případě: 1,5 Kč  x 8 GB x 100 ks = 1200 Kč
Ale asi to přijde nám všem zbytečné, nabízíme tedy možnost, dohrát na USB vaše firemní logo a předejít tak zbytečnému navýšení ceny produktu. Samozřejmě máte-li zájem, tak je možné nahrát na USB jakákoliv data (katalog, prezentační listy, aplikace apod.) Informujte se prosím u obchodníka, který to probere s našimi IT kolegy.  

 


A ještě poslední informace: PROČ JE NUTNÉ TYTO POPLATKY HRADIT?

Proč každý zákazník platí za koupi elektronického, či paměťového média autorské poplatky?

Autorský zákon č.121/2000 Sb. ve svém § 30 dovoluje rozmnožování autorských děl pro osobní potřebu. To v praxi znamená, že každý si může pro vlastní a osobní potřebu např. okopírovat chráněné hudební dílo na jiný nosič jako je např.CD, paměťová karta či pevný disk. Jako kompenzaci za tuto legální možnost rozmnožování a kopírování autorských děl, které se v dnešní době stává opravdu masovou záležitostí, stanovil zákon právě systém náhradních odměn. Veřejnost se často mylně domnívá, že náhradní odměny jsou zde proto, aby vykompenzovaly nelegální pirátskou činnost, a to paušálně všech uživatelů (kolektivní presumpce viny). Jde však o kompenzaci či náhradu za zákonem dovolené užití chráněných autorských děl, a to nejen hudebních.

Jak se hrazené autorské poplatky dostanou k autorům?

Vybrané autorské odměny jsou rozúčtovány na základě hlášení od uživatelů hudebních děl všem autorům, jejichž díla byla užita. V případě provozoven, kdy OSA nemá hlášení od uživatelů, jsou takové odměny rozúčtovány poměrně na základě vzorku. Jako vzorek se používají statistiky hlášení od rozhlasových a televizních vysílatelů a hlášení o prodejích hudby. Vychází se z odhadu míry užívání jednotlivých druhů zařízení pro reprodukci hudby (rozhlasový nebo televizní přijímač, hifi sestava nebo paměťové zařízení). Autorské odměny jsou autorům vypláceny pravidelně 4x do roka.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace