Menu
Měna:
Katalog
Košík 0,00 Kč
+420 770 11 05 11 Po – Pá: 8:00 – 17:00

Smaltované hrnky - co od tohoto materiálu čekat

Smalt je krásný, dlouhověký, nicméně poměrně křehký materiál. Jako Smalt (nebo email) můžeme označovat křemičitou taveninu příbuznou sklu nebo porcelánu. Klasicky se tento materiál používá jako ochranný povrch nádobí, například pánví nebo plechových hrnečků.

Kovový povrch se pokryje lehce tavitelnou sklovinou (smaltem) a vytvoří na ní krásný hladký a lesklý povrch. Tento povrch chrání podkladový kov před korozí, velmi snadno se čistí a propůjčí danému nádobí pěkný retro vzhled.

Obzvlášť to platí u smaltovaných plecháčků, které se perfektně hodí na chalupu nebo jako nepostradatelný společník na výlety do přírody. I na smaltu se dá vytvořit velmi působivá barevná grafika, která na něm bez ztráty své barevnosti a dalších vlastností může vydržet celé věky, nebo lze do smaltu pískovat libovolné logo.

Nicméně všechny tyto výhody mají jako protiváhu jednu podstatnou nevýhodu, kterou je nutné při výběru produktů se smaltem zvážit, a to skutečnost, že smalt je v základu povrch podobný sklu, který při výrobě přilne k pojící mezivrstvě. Díky tomu je poměrně náchylný na nárazy. Při dopadu se tak smalt štípe a odpadává od kovového podkladu. Při nešetrném zacházení se tak může hrnek velmi rychle “obouchat”. Pokud je větší poškození na vnitřní straně a odhalý se kovový podklad, začne během používání korodovat a uvolňovat potencionálně zdraví škodlivé látky.

Možná si ještě někdo pamatuje výtky našich babiček při mytí nádobí jako: „Netřískej s těmi hrnci, nebo je otlučeš!", tak to je přesné vyjádření.

Přesto smalt jako takový nějakou odolnost má a při běžném používání se nemusíte poškození bát.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace